SAUSKA Tokaj - Furmint
Ročník 2014Maďarské suché biele víno, ktoré vyrába vinárstvo "SAUSKA" vo vinohradníckej oblasti Tokaj.
Furmint
Furmint je odroda viniča hroznorodého, ktorá v tokajskej oblasti patrí k najstarším odrodám. Pestuje sa tu od 13. storočia. Odroda, ktorá sa vďaka svojim výnimočným vlastnostiam stala základom pre výrobu tokajských vín. Vína sú typické vyššou kyselinou, ktorá je zárukou dlhej životnosti vína.
Pôvod a rozšírenie: Pôvod Furmintu nie je presne známy. Najpravdepodobnejší s zdá byť názor, že vznikol ako semenáč a neskôr bol rozmnožený v oblasti Tokaihegyalja, odkiaľ prenikol aj do ostatných oblastí Maďarska. Podľa iných odhadov pochádza z rumunskej oblasti Tirnava, alebo s talianskej Formie. Je rozšírený vo viacerých štátoch Európy, najmä však v Maďarsku. Vo vinohradníckej oblasti Tokaj tvorí základ tokajských vín. Vo väčšom rozsahu sa pestuje v rumunskej Transylvánií, ale aj v Moldavsku, na Kryme a na Zakarpatskej Ukrajine. U nás je rozšírený výlučne na východnom Slovensku, predovšetkým v Tokaji. Pestuje sa na 236 ha, čo predstavuje 1,56% plochy vinohradov. Registrovaná je od roku 1952.
Poloha a pôda: Má veľké nároky na polohu i na pôdu. Vyžaduje najteplejšie polohy,južne exponované svahy, a to v lokalitách s dlhou teplou jeseňou. Najlepšie sú pôdy sopečného pôvodu. Vyhovujú mu aj ľahšie, piesočnaté, zlepencové pôdy, zmiešané so sľudami a bridlicovými časťami a darí sa mu aj vo veľmi kamenistých terénoch.
Furmint je odroda s dlhým vegetačným obdobím. Na jar skoro pučí, stredne skoro kvitne, bobule mäknú koncom júla, až začiatkom augusta. Fyziologická zrelosť hrozna nastáva zvyčajne do 10. októbra. Za dobrých klimatických podmienok dáva kvalitnú a dostatočnú tvorbu cibéb. Je najúrodnejšou tokajskou odrodou, počas dobrých ročníkov pri prezrievaní poskytuje nadpriemernú cukornatosť muštov.