Bikavér
Ak niekto počuje slovo „býčia krv - bikavér”, hneď si predstaví najcharakteristickejšie červené víno, pochádzajúce z vinárskej oblasti Eger (ale v súčasnosti už aj z vinárskej oblasti Szekszárd), alebo - zriedkavejšie - skutočnú býčiu krv. Pôvod tohto zvláštneho názvu vysvetľuje množstvo legiend. Najznámejšia z nich sa spája s dobývaním egerského hradu v roku 1552, ktoré Géza Gárdonyi zvečnil vo svojom klasickom románe. Mesto bolo obliehané mnohonásobnou presilou tureckej armády vedenej Ali Pašom. Brániaci sa Maďari pred bitkou popili značné množstvo domáceho červeného vína, ktoré im stekalo po zarastených bradách. Turci, mysliac si, že divoký nepriateľ získal silu vypitím býčej krvi, v strachu zutekali. Tak sa zrodilo pomenovanie tohto vína.
V súčasnosti je medzi vínami vyrábanými v okolí Egeru najznámejšia býčia krv – bikavér, hoci viac sa pestuje z odrôd rovnako známeho bieleho vína ako napríklad dievčie hrozno (leányka), tramín alebo rizling vlašský. Pri výrobe tohto druhu vína - podobne ako v prípade mnohých iných známych vín - skrížia vína vyrobené z rôznych odrôd hrozna. Základom je kadarka alebo frankovka modrá, ktorá dodáva vínu jeho charakter a farbu. V rôznych vínnych pivniciach potom vinári k tomu pridajú portské, merlot alebo cabernet. Popri dlhom skladovaní v drevených sudoch na konečnú kvalitu nápoja vplýva i rad ďalších faktorov.
Korenistú vôňu, arómu, silnú, zamatovo trpkú chuť býčej krvi poznajú nielen v našej krajine, ale toto víno získalo mnoho ocenení i mimo nášho územia a je pýchou maďarskej vinárskej kultúry.